Kıbrıslı Türkler arasında Türkiye’ye muhalefeti susturma girişimi

Kıbrıslı Türkler arasında Türkiye’ye muhalefeti susturma girişimi

12 Mart’ta Sol Hareket lideri Abdullah Korkmazhan ve iki üyesi Kıbrıs’ın işgal altındaki bölgesine Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hayranlık ifade eden kışkırtıcı tabelalara zarar verdikleri iddiasıyla tutuklanması  Kıbrıslı Türkler arasında Türkiye’ye karşı muhalif sesleri susturmak için bir girişim daha yapıldı.

Sol Hareket, Türkiye’deki iktidar partisi olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Gençlik Kolları’nın yerleştirdiği tabelalara karşı internet üzerinden muhalif bir kampanya başlattı. Ardından, üç kişi söz konusu tabelalara zarar verdikleri iddiasıyla haksız yere suçlanarak işgal makamlarına şikayet edildi. Tutuklandıktan sonra şikayetleri geri çekilmeden serbest bırakılan sanıkların herhangi bir zarara neden olmadıkları dikkate alınmalıdır.

Bu bağlamda:

Kıbrıslı Türk yurttaşlarımızın Türkiye’nin adaya müdahaleleriyle tehdit altında olan ifade özgürlüğü konusunda Komisyon ne gibi adımlar atacak?

Niyazi Kızılyürek (Sol Grup) ,Giorgos Georgiou (Sol Grup) tarafından verilen soru önergesidir.

Yanıt

4 Haziran 2021   

Komisyon, Sol Hareket hareketi lideri Abdullah Korkmazhan ve diğer iki üyesinin tutuklandığının farkındadır.

Komisyon ayrıca Şener Levent’e açılan davaları, Ankara’da Ayşemden Akın’a açılan davaları ve Esra Aygın’ın durumunu yakından takip etmektedir.

AB’nin görüşleri, Kıbrıs Türk toplumunda ifade özgürlüğünün yanı sıra medyanın özgürlüğünü ve çoğulculuğunu baltalamaya yönelik her türlü girişimi ciddi biçimde ilgilendirmektedir.

Fikir ve ifade özgürlüğü hakkı, işleyen bir demokrasinin anahtarı olan evrensel bir haktır: fikir ve ifade özgürlüğü herkes için eşit olarak geçerlidir. Kim olduklarına ve nerede yaşadıklarına bakılmaksızın her yerde ve herkes için korunması gerekmektedir. Çevrim dışı olduğu kadar çevrim içi de eşit derecede saygı görmeli ve korunmalıdır.

Kıbrıs Türk toplumuna Yardım Programı kapsamında AB, Kıbrıs Türk gazeteciler Derneği’nin uyguladığı Kıbrıs’ın kuzey kesiminde daha Güçlü, Daha Özgür, Daha Etik Gazetecilik hibe projesini finanse etmektedir. Bu projenin temel amacı, gazetecilerin ve medya kuruluşlarının Kıbrıs Türk toplumunda basın özgürlüğünü ve temel insan haklarını destekleme ve savunma kapasitelerini güçlendirmektir.