Kıbrıslı Türklere verilen aşı dozlarının sayısı

Kıbrıslı Türklere verilen aşı dozlarının sayısı

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’ne göre, 15 Aralık 2021 tarihi itibarıyla Kıbrıs Cumhuriyeti  1 milyon  956 bin 23 doz aşı almış ve Sağlık Teknik Komitesi’ne göre Kıbrıslı Türklerin  aşı ihtiyaçlarını karşılamak adına  adanın kuzeyine 234 bin 38 doz aşı sevk edilmiştir. Kıbrıs Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, AB’den gelen aşı siparişlerinin Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler olmak üzere tüm nüfusa yönelik olduğunu sık sık belirtmişlerdir.

Kıbrıslı Türklere sevk edilen aşı dozlarının, Kıbrıs  Cumhuriyeti’nin aldığı toplam dozların sadece %11’ini oluşturduğu düşünüldüğünde, aşıların topluluklar arasında nasıl dağıtıldığına dair Komisyonun görüşü nedir?

 Kıbrıs Türk toplumuna tahsis edilen aşı sayısı halkın ihtiyaçlarını karşılıyor mu?

Yanıt

16 Mart 2022 

‘Komisyon, Kovid-19 aşılarının kullanıma sunulmasının başlangıcından bu yana, Kovid-19 aşılama stratejileri ve aşı dağıtımına hazırlık  konusundaki iletişimine dayanarak, lojistik, dağıtım ve öncelikli gruplarının belirlenmesi de dahil olmak üzere, bu zorlu göreve hazır olmalarını sağlamak için Üye Devletlerle birlikte çalışmıştır.

Ayrıca, Üye Devletler arasındaki aşı dozlarının dağılımı, Üye Devletlere ve Komisyon’un önceden satın alma anlaşmalarına ve satın alma anlaşmaları kapsamında izlediği nüfus bazlı bir dağıtım kriterine göre belirlenmiş ve Üye Devletlerin her adımında yer aldığı bu süreç çok şeffaf ilerlemiştir.

Üye Devletler, satın alınan aşı dozlarının tek sahipleri olduğundan ötürü aşılama kampanyaları ve Kovid-19 aşılarının dağıtımı Üye Devletlerin kendi yetki alanına girmektedir. Dağıtım ve aşılama planları ile ülkenin her kesiminde yaşayan topluluklarına gerçekleşmesi gereken dağıtımın sorumluluğu bu nedenle Üye Devletlere aittir

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *