Avrupa Parlamenteri Niyazi Kızılyürek, Avrupa pazarının Kıbrıslı Türk üreticiler için güçlü bir alternatif olduğunu söyledi.

Avrupa Parlamenteri Niyazi Kızılyürek, Avrupa pazarının Kıbrıslı Türk üreticiler için güçlü bir alternatif olduğunu söyledi.

9 Haziran’da yer alacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yeniden aday olan Kızılyürek; Lefke, Yeşilyurt ve Doğancı’da halkla buluştu, üreticilerle sohbet etti, Avrupa Birliği’ndeki hakları anlattı.
“Haklarımız için Avrupa Buluşmaları” başlığında gerçekleştirilen ziyaretlerde yoğun ilgi gören Niyazi Kızılyürek, Avrupa Birliği üyesi Kıbrıslı Türklerin 9 Haziran seçimlerinin katılımının son derece önemli olduğunu belirtti, “Bu seçim Kıbrıslı Türklerin Avrupa Birliği’ndeki haklarına sahip çıkması için önemli bir gösterge olacaktır” dedi.

Yeşil Hat Tüzüğü’ndeki potansiyelin yeterince değerlendirilemediğini söyleyen Kızılyürek, “15 milyon Euro seviyesindeki ticaretin çok daha üzerine çıkabiliriz” diyerek, Avrupa Birliği’nin yaşanan sorunlara karşı önemli bir çıkış kapısı olduğunu gündeme getirdi.

“Avrupa Birliği üyesiz, haklarımız var ve zorlukları aşmalıyız” diyen Kızılyürek, Türkçe’nin Avrupa Birliği dili olması, karma evliliklerden kaynaklanan yurttaşlık sorunu, Erasmus eğitim programına dahil olmak gibi meselelerde yoğun bir çalışma yürüttüğünü hatırlattı.

Narenciye üretimindeki sorunları bildiğini belirten Kızılyürek, Avrupa pazarının önemini anlattı.

Kızılyürek, “Hep birlikte mücadele edecek, haklarımızı alacak, Avrupa Birliği’nin imkanlarından yaralanacağız. Bunu ancak birlikte başarabiliriz” dedi.