İran liman yetkilileri tarafından ele geçirilen gemi

İran liman yetkilileri tarafından ele geçirilen gemi

Avrupalı armatörler AB yönergelerini takip edip İran ile ticaret yapmaya ve İran limanlarına uğramaya devam ediyor. Yine de bu yönergelere uyarak, gemi sahipleri kendilerini  ve ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını büyük bir tehlikeye atıyorlar.

Kıbrıs gemisi “Panamax Ostria” silahlı bir saldırıya maruz kaldı ve şiddet kullanılarak, mürettebatıyla birlikte mahsur kaldığı İran limanına yelken açmak zorunda kaldı. Geminin kargosu İran liman hizmetleri tarafından ele geçirilmiş ve şu anda gemi sahibinin veya kargo sahibinin rızası olmadan hükümet tarafından kargoya el konulmuştur.

Tabii ki, bu tür uygulamalar güven oluşturmaya yardımcı olmuyor ve Avrupalı gemi sahiplerini AB tavsiyelerine uymaya teşvik etmiyor. Aksine, Avrupalı armatörler bu tür uygulamaların farkında olsaydı, İran ile ticarete devam etme konusundaki ilgilerini bir an önce sona erdirirlerdi.

Yukarıdakilerin ışığında:

Komisyon, İran’la ticaret yapanların güvenlerini yeniden kazanmak için gemi sahiplerine verilen zararı tazmin etmek adına ne gibi adımlar atmayı planlıyor?

Niyazi Kızılyürek (Sol Grup), Loucas Fourlas (PPE), Demetris Papadakis (S&D), Lefteris Christoforou (PPE), Costas Mavrides (S&D), tarafından verilen soru önergesidir.

Yanıt

15 Şubat 2021

AB, her zaman saygı duyulması gereken navigasyon özgürlüğünün sağlam bir savunucusudur. Deniz taşımacılığı, küresel ticaretin en önemli yapı taşlarındandır ve ticari nakliye işlemlerinin sürdürülmesi, Avrupa ve küresel pazarların istikrarı ve bölgenin güvenliği için çok önemlidir.

Bu nedenle, AB denizcilerinin ve lojistik personellerin dünya çapında deniz taşımacılığı hizmetlerini güvenli ve güvenilir bir şekilde sağlayabilmelerini sağlamak AB için bir önceliktir.

AB’nin İran’a yönelik  kapsamlı politikasına uygun olarak, Avrupa Dış İşlemler Servisi, İranlı makamlarla ikili diyalog kanallarını kullanarak endişe verici konuları saptamak ve ele almak, karşılıklı yarar sağlayan bir çözüm için en iyi yolları belirlemek amacıyla Kıbrıs makamlarının İranlı meslektaşları ile devam eden karşılıklı iletişimi uygun şekilde tamamlar.