Akdeniz’de akaryakıt sızıntısından kaynaklanan çevre kirliliği

Akdeniz’de akaryakıt sızıntısından kaynaklanan çevre kirliliği

Suriye’nin Baniyas kentindeki elektrik santralinde akaryakıt sızıntısının yarattığı petrol kirliliği, halihazırda kirlenmeden çok acı çeken eşsiz Akdeniz ekosistemini tehlikeye sokmaktadır. Bu sızıntı AB Üyesi Yunanistan ve Kıbrıs’ın kıyılarında özel bir tehdit oluşturmaktadır. Bununla birlikte, Sentinel 1 uydu takımyıldızından alınan görüntülerde petrol kirliliğinin yaklaşık 1000 km2’lik bir alana yayıldığı gözlemlendi. Bu tür olaylar Akdeniz’in karşı karşıya olduğu durumu daha da kötüleştirmeye, kıyılarında bulunan milyonlarca insanın sağlığını tehlikeye atmaya, ekosistemleri ve ender türleri tehdit etmeye ve turizm ve balıkçılık gibi sektörleri ciddi şekilde etkilemektedir.

Bu görüş doğrultusunda:

1. Komisyon, petrol kirliliğinin ve genel olarak Akdeniz’deki petrol sızıntılarının neden olduğu kirliliğin riskleri ve olası sonuçları hakkında bir değerlendirme yapıp yapmadığını söyleyebilir mi? Kıyı kirliliğini ve ekosistemlerin tahribatını önlemek için ne gibi önlemler almakta veya almayı planlamaktadır?

2. Üye Devletlere tehdit oluşturan üçüncü ülkelerden kaynaklanan kirlilikle başa çıkmak için bir EMSA acil durum planı hazırlandı mı ve eğer öyleyse, değişiklik gerektiriyor mu?

Niyazi Kizilyürek (Sol Grup), Petros Kokkalis (Sol Grup), Giorgos Georgiou (Sol Grup)