Euronews Yunan Basın Sevrisinin Yakında Kapanması

Euronews Yunan Basın Sevrisinin Yakında Kapanması

Euronews’in Yunanca servisi 2012’deki lansmanından bu yana Yunanistan’da, Kıbrıs’ta, Avrupa’da ve tüm dünyada milyonlarca Yunanca konuşan kişiye hizmet vermekte ve aynı zamanda AB tarafından finanse edilen tüm Euronews programlarını Yunanca olarak yayınlamaktadır. Euronews yönetimi Euronew Yunanca servisinin önemli katkılarına rağmen, Yunan servisini kapatma kararı aldı.

Euronews’in Yunanca hizmetinin susturulacak ilk resmi AB dilli olacağı ve Euronews’in hâlâ Komisyon tarafından finanse edilmesine rağmen, yaklaşık 10 yıllık bir Komisyon yatırımının kaybedilmesine neden olacağı anlamına gelmektedir. Ayrıca, başta Yunanistan, Kıbrıs, Balkanlar ve Doğu Akdeniz’den haber sağlayan 28 çalışan (gazeteci, teknisyen, idari personel) ve serbest çalışan, pandeminin ortasında işsiz kalacak. Yunan servisinin kapatılması, AB değerlerine, çok dilliliği geliştirme ihtiyacına ve Avrupa projesinin farklı ve önemli bir bileşeni olarak AB’nin 24 resmi dilinin bir arada var olmasına karşı çıkan haksız bir karardır.

Bunun ışığında:

1. Komisyon, Euronews’in Yunanistan servisinin kapatılmasını ve/veya finansmanına son verilmesini onayladı mı?

2. Komisyon, Yunan hizmetinin devamını sağlamak için hangi önlemleri almayı planlıyor? Niyazi Kizilyürek (Sol Grub), Dimitrios Papadimoulis (Sol Grub), Konstantinos Arvanitis (Sol Grub), Lefteris Christoforou (PPE), Giorgos Georgiou (Sol Grub), Loucas Fourlas (PPE), Petros Kokkalis (Sol Grub), Stelios Kouloglou (Sol Grub), Costas Mavrides (S&D), Elena Kountoura (Sol Grub), Demetris Papadakis (S&D), Alexis Georgoulis (Sol Grub)

Yanıt

18 Ocak 2022

Aralık 2020’de Komisyon, Avrupa Parlamentosu’nun görüşlerini dikkate alarak, üç yıllık bir süre içinde Euronews’e doğrudan finansal destek sağlamak yerine bütçe doğrusunu kademeli olarak rekabete açmaya karar verdi.

Euronews, Temmuz 2021’de Komisyona, Yunanca basım için artık AB fonu talep etmeyi planlamadığını bildirmişti. Ayrıca Euronews’in amacı Yunan servisini sonlandırmaktan ziyade diğer Avrupa pazarlarında yaptığı gibi Yunan servisine de  bayilik vermekti.

Komisyon, Euronews’in hizmetini bayileştirme çabalarının şu ana kadar başarılı olmadığının ve AB fonunun devam etmemesi durumunda Yunan yayın hizmetinin kapatılabileceğinin farkındadır.

Euronews, Yunan yayın hizmetini kendi kaynaklarından finanse edecek durumda olmadığını birkaç kez açıklamıştı. Euronews özel bir şirket olduğundan, Komisyonun Euronews’in mali, personel veya yönetim konularına aktif rol oynama yetkisi yoktur.

Komisyon, Euronews’i Yunanca yayın hizmetini sonlandırmak yerine diğer seçenekleri araştırmak için daha fazla çaba göstermeye çağırdığı bir teklif sundu. Sonuç olarak Euronews, en az bir yıl daha  AB fonları kullanılarak finanse edilecek Yunanca bir dijital hizmet kurmayı kabul etti. Dijital hizmet, Yunanca hizmette çalışan personelin çoğunun pozisyonlarını korumasını sağlayacak ve AB tarafından finanse edilen diğer dijital hizmetlere benzer olacaktır.

Buna paralel olarak Euronews, Yunan yayın hizmetini bayileştirmek için uygun ortaklar aramaya devam etmektedir.