George Floyd’un öldürülmesi ve polis memurları tarafından yapılan ırkçılığa karşı önlemler.

George Floyd’un öldürülmesi ve polis memurları tarafından yapılan ırkçılığa karşı önlemler.

ABD’nin Minneapolis eyaletinde, 25 Mayıs 2020 tarihinde afroamerikan George Floyd, polis memuru tarafından öldürülmüştür. Gözaltına alınma sırasında, elleri kelepçeli yüzükoyun yerde yatırken, polis memuru dizini sırtına ve boynuna bastırmak sureti ile nefesiz kalmasına sebep olmuştur. Polis memurlarının tutuklama sırasında ırkçı davranışta bulunmaları bir ilk  değildir. Bunun sonucunda ABD genelinde ve son zamanlarda Avrupa şehirlerinde ırkçılık karşıtı büyük gösteriler düzenlenmiştir.

Avrupa Komisyonu veya Avrupa Birliği Konseyi’nden bugüne kadar resmi bir açıklama gelmemiştir. ABD’de birçok Afroamerikan’ın hayatına mal olan ırk temelli ayrımcılık olaylarını Komisyon açıkça kınayacak mıdır? Ayrıca, ABD Başkanı’nın halk gösterilerine karşı Ulusal Muhafızları ve ABD Ordusu’nu harekete geçirme tehdidini de açıkça kınayacak mıdır? Kentucky’de askerler ve göstericiler arasındaki çatışma sonucu bir kişinin daha hayatını kaybettiğinin de göz önüne alınması gereklidir.

Irkçılığa Karşı Avrupa Ağı (European Network Against Racism) COVID-19 salgınının Avrupa’nın etnik azınlıkları daha olumsuz etkilediğini ve bunun nedeninin Avrupa’daki ırkçılığa dayalı önyargılar ve polis şiddeti olduğunu ortaya koymuştur. Komisyon Üye Devletler ile birlikte polis güçlerinin ırkçı eylemlerini önlemek için ne gibi önlemler almaktadır?