Kıbrıs Türk Gazeteciler Sendikası Başkanı Ali Kişmir hapis cezasıyla karşı karşıya

Kıbrıs Türk Gazeteciler Sendikası Başkanı Ali Kişmir hapis cezasıyla karşı karşıya

Geçtiğimiz günlerde Türkiye tarafından girişi reddedilen Kıbrıs Türk Gazeteciler Sendikası Başkanı Ali Kişmir, işgal altındaki topraklarda yıllarca hapis ihtimali ile karşı karşıya kaldı.

Ali Kişmir’e, sözde devletin ‘polis gücü’ tarafından, 2020’de yeni Kıbrıs Türk liderliğinin ortaya çıkmasıyla aynı zamana denk gelen, kendisinin yazdığı bir görüş yazısıyla ilgili suçlamalarla ‘yargılanacağı’ bildirildi.

Bahsi geçen yazıda Sayın Kişmir, Kıbrıs Türklerinin iç siyasetine ve ‘cumhurbaşkanlığı seçimlerine’ müdahalesinden dolayı Ankara’yı şiddetle eleştirmiştir.

Bu, Ankara’nın ve adadaki yerleşimcilerinin basını susturmak, gazetecileri ve ilerici Kıbrıslı Türkleri fikir ve ifade özgürlüğü hakkını ihlal ederek sindirmek için tekrar tekrar yaşanan girişimlerden bir diğeridir.

Bu görüş doğrultusunda :

1. Komisyon bu durumun farkında olup olmadığını söyleyebilir mi?

2. Kıbrıs Türk toplumundaki gazetecileri AB vatandaşı olduklarını göz önünde bulundurarak korumak için ne gibi adımlar atmaya hazır?

Niyazi Kizilyürek (Sol Grub), Giorgos Georgiou (Sol Grub), Demetris Papadakis (S&D), Lefteris Christoforou (PPE), Loucas Fourlas (PPE), Costas Mavrides (S&D)